Göttinger Predigten im Internet
hg. von U. Nembach, Redaktion: R. Schmidt-Rost

13.3.2005
Zsolt: 43, Juraj Bándy
(-> www.predigten.uni-goettingen.de)


Ha az embernek megcsorbítják az igazságát, ha alattomosan ki akarják forgatni jogaiból, akkor keres egy jó ügyvédet. Ilyenkor tudjuk, hogy egy jó ügyvéd sokat segíthet rajtunk. Bizonyára mindnyájan láttunk már több olyan filmet is, amely arról szólt, hogy egy jó ügyvéd a kezébe vett egy látszólag reménytelen esetet, és megvédett egy ártatlanul vádolt embert.

Az imént felolvasott zsoltárban egy üldözött ember imádságát hallottuk. Egy elnyomott ember kéri a jó Istent: „Szolgáltass nekem igazságot, Istenem, és pereld peremet a hűtlen néppel szemben!” (v. 1) Egy szenvedő ember hangját hallottuk, aki nyugtalan, akinek lelke csügged és háborog. Ezért mondja: „miért csüggedsz el, lelkem, és miért háborogsz bennem?” (v. 5) Zsoltárosunk úgy érzi, hogy elhagyta őt az Isten. Ezért kérdezi: „miért taszítottál el engem? Miért kell gyászban járnom, miért gyötör az ellenség?” (v. 2) Ez az ember is ügyvédet keres, és Istenben találja meg.

Ebből a zsoltárból megtanulhatjuk, hogy mit várhat, és mire számíthat a hívő ember a jó Istentől, ha úgy érzi, hogy üldözik és elnyomják.

1. Bízhatunk Isten világosságában. Zsoltárunkban ilyen kérés hangzik fel: „Küldd el világosságodat és igazságodat: azok vezessenek engem.” (v. 3). Ha úgy érezzük, hogy sötét felhők tornyosulnak felettünk, mi is kérhetjük a Mindenhatót: „küldd el világosságodat.”

Amikor zsoltárosunk Isten világosságát kérte, azért tette ezt, mert tudta, hogy Isten már a világ teremtésekor ezt mondta: „Legyen világosság!” (1M 1, 3) Ez volt az ő első szava. Ezzel a szavával győzte le a sötétség kaotikus hatalmait. Amikor Isten az ő népét Egyiptomból kivezette, az országot sötétség lepte el, „de ahol Izráel fiai laktak, mindenütt világos volt.” (2M 10, 23) Zsoltárosunk azt is tudhatta, hogy Isten igéje világosság (Zsolt 119, 105) és hogy Isten világosságban lakozik (Zsolt 104, 2).

A mi imádkozó emberünk arra kéri az Úr Istent, hogy mentse meg őt és győzedelmeskedjen ellenségeit, úgy mint a világ teremtésekor legyőzte a sötétség hatalmait és a szolgaságból való szabaduláskor az Egyiptomiakat. Ezért mondja: „küldd el világosságodat.” (v. 3)

Mi ehhez az ószövetségi kéréshez hozzátehetjük a hála szavát: köszönjük, Istenünk, hogy elküldted a világosságot Jézus Krisztus személyében. Azért adhatunk így hálát, mert Krisztus Urunk ezt mondta magáról: „Én vagyok a világ világossága: aki engem követ, nem jár sötétségben, hanem övé az élet világossága.” (J 8, 12)

Ha bajban vagyunk, és úgy érezzük, hogy jó ügyvédre van szükségünk, akkor ne feledjük. Isten elküldte nekünk az ő világosságát Jézus Krisztus személyében.

2. Mit várhatunk, és mire számíthatunk a jó Istentől, ha úgy érezzük, hogy üldöznek és elnyomnak minket? Bízhatunk Isten igazságában.A zsoltáros ezt kéri: „Küldd el világosságodat és igazságodat: azok vezessenek engem.” (v. 3). Isten igazságos. Ő igazságosan ítél. Elnyomott emberünk arra kéri a Mindenhatót, hogy érvényesüljön az ő ügyében is az isteni igazság.

Mi ehhez az ószövetségi kéréshez hozzátehetjük a hála szavát: köszönjük, Istenünk, hogy elküldted az igazságot Jézus Krisztus személyében. Krisztus Urunk ezt is mondta magáról: „Én vagyok az út, az igazság és az élet.” (J 14, 6)

Ha bajban vagyunk, és úgy érezzük, hogy jó ügyvédre van szükségünk, akkor ne feledjük. Isten elküldte nekünk az ő igazságát Jézus Krisztus személyében.

3. Bízhatunk Isten vezetésében. A zsoltáríró azért óhajtja Isten világosságát és igazságát, hogy legyen, ami őt vezeti: „azok vezessenek engem.” (v. 3)

Hagyjuk-e magunkat Isten világossága és igazsága által vezetni? Engedjük, hogy Isten világossága és igazsága vezessen, mert jó helyre vezet. „Vigyenek el szent hegyedre és hajlékaidba”. (v. 3) Ez tehát a cél. Isten szent hegy és hajléka számunkra túlmutat önmagán – az örök élet jelképe.

Hogyan vezet minket Isten világossága? Először rávilágít bűneikre. Isten világosságának fényében legelőször azt vesszük észre, hogy bűnös emberek vagyunk.

És Isten igazság? Ez miként vezet? Az is annak a felismerésére vezet, hogy bűnösök vagyunk, mert Isten igazságának tükrében kiderül, hogy nem vagyunk igazak.

Isten világossága és igazsága azonban ennél tovább akar vezetni minket. El akar vezetni annak a felismerésére, hogy meg kell változnunk, és erre csak akkor vagyunk képesek, ha Jézus Krisztus megbocsátja a bűneinket. Aztán el akar minket vezetni Isten világossága és igazsága ahhoz a bizodalmas hithez, hogy Jézus Krisztus meghalt bűneinkért, „az igaz a nem igazakért, hogy elvezessen minket az Istenhez”. (1Pt 3, 18) Csak így lehet a célt elérni. Rövidítések és kitérő utak nincsenek.

Mit várhatunk, és mire számíthatunk a jó Istentől, ha úgy érezzük, hogy bajban vagyunk? Ezt a kérdést tettük fel az igehirdetés elején. A mai vasárnap zsoltára ezt a választ adja: számíthatunk Isten világosságára és igazságára. Ha ezt tudjuk, akkor mi is elmondhatjuk a zsoltárossal mindig, amikor háborog lelkünk vagy csügged: Bízzál Istenben, mert még hálát adok neki, szabadító Istenemnek!” (v. 5) Ámen.

Prof. Juraj Bándy, Comenius-Universität Bratislava
juraj.bandy@fevth.uniba.sk


(top)