Göttinger Predigten im Internet
hg. von U. Nembach, Redaktion: R. Schmidt-Rost

13.3.2005
Žalm 43, Juraj Bándy
(-> www.predigten.uni-goettingen.de)


Ak niekomu naštrbia spravodlivosť, ak ho chcú nekalým spôsobom zbaviť jeho práv, tak si hľadá dobrého advokáta. V takýchto prípadoch si uvedomíme, že dobrý advokát nám môže mnoho pomôcť. Iste sme už všetci videli viac takých filmov, ktoré hovorili o tom, že dobrý advokát vzal do ruky zdanlivo beznádejný prípad a účinne ochránil nevinne obvineného človeka.

V prečítaných slovách žalmu sme počuli slová prenasledovaného človeka. Jeden utláčaný človek prosí o Božiu pomoc: „Prisúď mi právo, Bože, a zasaď sa o môj spor proti neláskavému národu, osloboď ma od muža ľstivého a zvráteného!“ (v. 1) Počuli sme slová trpiaceho človeka, ktorý je nepokojný a ktorého duša je nekľudná a skleslá. Preto hovorí: „Prečo si skleslá, duša moja, a zmietaš sa vo mne?“ (v. 5) Nášmu žalmistovi sa zdá, že Pán Boh ho opustil. Preto Mu kladie otázku: „Prečo si ma zavrhol? Prečo mám chodiť v smútku, utláčaný nepriateľom?“ (v. 2) Aj tento človek hľadá advokáta a nachádza ho v Pánu Bohu.

Z nášho žalmu sa môžeme naučiť, čo môže očakávať a s čím môže rátať veriaci človek od Pána Boha, ak cíti, že ho prenasledujú a utláčajú.

1. Môžeme dúfať v Božie svetlo. V našom žalme zaznieva takáto prosba: „Ó, zošli svoje svetlo a svoju pravdu! Ony nech ma vedú“ (v. 3). Ak sa nám zdá, že sa nad nami zoskupujú temné mračná, aj my môžeme prosiť Všemohúceho: „zošli svoje svetlo.“

Keď náš žalmista prosil o Božie svetlo, robil tak preto lebo vedel, že Pán Boh už pri stvorení sveta povedal: „Buď svetlo!“ (1M 1, 3) Toto bolo jeho prvé slovo. Týmto slovom podrobil mocnosti chaosu a tmy. Keď Pán Boh viedol svoj ľud z Egypta, všade bola v krajine tma, „ale všetci Izraelci mali svetlo na miestach, kde bývali“ (2M 10, 23). Náš žalmista mohol vedieť aj to, že slovo Božie je svetlo ()Z 119, 105) a že Pán Boh prebýva v svetle (Ž 104, 2).

Náš modlitebník prosí Pána Boha o to, aby ho ochránil a zvíťazil nad jeho nepriateľmi tak, ako pri stvorení sveta zvíťazil nad mocnosťami tmy a pri vyslobodení svojho ľud z otroctva porazil Egypťanov. Preto hovorí: „ó, zošli svoje svetlo“.

My k tejto starozmluvnej prosbe môžeme pridať aj slovo vďaky a chvály: ďakujeme Ti, Bože, že si v osobe Pána Ježiša Krista poslal svetlo na svet. Môžeme takto ďakovať, lebo Pán Ježiš hovorí o sebe: „Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť v tme, ale bude mať svetlo života.“ (J 8, 12)

Ak sme v úzkych a cítime, že potrebujeme dobrého advokáta, nezabúdajme, že Pán Boh nám poslal svoje svetlo v osobe Pána Ježiša Krista.

2. V čo môžeme dúfať a čo môžeme očakávať od Pána Boha, keď nás prenasledujú a utláčajú? Môžeme dúfať v Božiu pravdu. Žalmista takto prosí: Ó, zošli svoje svetlo a svoju pravdu! Pán Boh má pravdu, On je pravda a On je pravdivý. On súdi spravodlivo. Náš utláčaný žalmista prosí Všemohúceho o to, aby aj v jeho veci sa uplatnila Božia pravda a Božia spravodlivosť.

My aj k tejto starozmluvnej prosbe o pravdu môže pridať slovo chvály a vďaky: ďakujeme Ti, Bože, že si v osobe Pána Ježiša Krista poslal pravdu na svet. Kristus Pán hovorí o sebe aj toto: „Ja som cesta i pravda i život.“ (J 14, 5)

Ak sme v úzkych a cítime, že potrebujeme dobrého advokáta, nezabúdajme, že Pán Boh nám poslal svoju pravdu v osobe Pána Ježiša Krista.

3. Žalmista preto prosí o Božie svetlo a o Božiu pravdu, aby ho malo čo viesť: „Ony nech ma vedú...“

Či dovolíme, aby nás viedlo Božie svetlo a Božia pravda v živote? Dovoľme Božej pravda a Božiemu svetlu, aby nás viedli, lebo nás privedú na dobré miesto: „privedú ma na Tvoj svätý vrch a ku Tvojim príbytkom.“ Toto je teda cieľ. Boží vrch a Boží príbytok znázorňujú pre nás večný život.

Ako nás vedie Božie svetlo? Najprv tak, že posvieti na naše hriechy. V žiari Božieho svetla najprv zisťujeme, že sme hriešni ľudia.

Ako nás vedie Božia pravda? Aj tá nás najprv vedie nás k poznaniu toho, že sme hriešni ľudia, lebo v zrkadle Božej pravdy vysvitne, že nie sme spravodliví.

Božie svetlo a Božia pravda nás však chcú zaviesť aj ďalej. Chcú nás priviesť k poznaniu toho, že sa musíme zmeniť. K zmene sme však schopní len vtedy, ak nám Ježiš Kristus odpustí naše hriechy. Potom nás chce Božie svetlo a Božia pravda priviesť k pevnej dôvere, že Ježiš Kristus zomrel za naše hriechy, „spravodlivý za nespravodlivých, aby nás priviedol k Bohu“ (1Pt 3, 18). Len takto možno dosiahnuť cieľ. Skratky a obchádzky nie sú možné.

V čo môžeme dúfať a čo môžeme očakávať od Pána Boha, keď nás prenasledujú a utláčajú? Túto otázku sme si kládli na začiatku kázne. Žalm dnešnej nedele dáva takúto odpoveď: môže rátať s Božím svetlo a s Božou pravdou. Ak si toto uvedomíme, môžeme aj my vždy vtedy, keď máme dušu skleslú a rozrušenú, povedať so žalmistom: „Očakávaj na Boha, lebo ešte ďakovať budem Jemu, spaseniu svojej tváre, svojmu Bohu!“ Amen

Prof. Juraj Bándy, Comenius-Universität Bratislava
juraj.bandy@fevth.uniba.sk

 

 


(top)